vláda.

11. července 2018 v 16:42 | Patrik
O politice, vládě, důvěře a nedůvěře - nejnovější téma týdne u mě na blogu. Tentokrát trochu osobněji


Je to tu. Devět měsíců chaosu, nestability a nejistoty pravděpodobně skončilo. Aspoň teda na chvíli. Sedím ve svém pokoji, píši tento článek a k tomu poslouchám projevy poslanců k hlasování o důvěře vlády. Napadá mě k tomu jedna věc. Skutečně něco končí. Tentokrát je to ale trošku jiný. Není to jen obyčejný střídání vlád. Tentokrát se toho mění víc. Asi musím dát zapravdu jednomu českému politikovi. Skutečně asi končí první česká republika a začíná druhá.

Než napíšu cokoliv dalšího, měl bych asi vysvětlit, proč jsem tento článek přiřadil k Tématu týdne. Není to proto, aby měl větší dosah. A není to ani proto, abych propagoval své politické přesvědčení mezi co největší počet čtenářů. Je to zkrátka proto, že se skutečně týká tématu "když se nedaří." Vážně. Aktuální politický vývoj je totiž skutečně něco, s čím se nemohu a ani nechci ztotožnit. A tak je to pro mne období, kdy se nedaří. A asi nebudu jediný, kdo to tak vnímá.

Zdá se totiž, že se nedaří uchovat něco, co jsme my, Češi, budovali posledních 28 let. Nedaří se nám dostatečně obhájit systém parlamentní demokracie. Byť byl plný špatností a asi i křivd. Zároveň je to ale také období, které patří mezi ty, kdy se náš národ měl vůbec nejlépe. A že jich zase tolik nebylo.

Spousta lidí říká, že za minulého režimu bylo líp. Že všichni měli práci, nebyla korupce, člověk měl určité jistoty...a vlastně že se vůbec žilo líp. Není to pravda. Byl to režim plný lží. Proč o tom mluvím? Protože vláda, které dnes bude velmi pravděpodobně vyslovena důvěra, je polokomunistická. Je to první vláda od pádu komunistického režimu, která se přímo opírá o podporu KSČM. Té KSČM, která se nikdy dostatečně nedistancovala o zvěrstev, která zde její předchůdkyně, KSČ, do roku 1989 praktikovala. A to je špatně. Nejde o to, že na základě Ústavy mají komunisté právo podílet se na moci, jak připomněl Vojtěch Filip, a tak by vlastně mohlo být zcela legitimní, že Babišovu vládu podpoří. Ale jde tu o symboly.

Je to vlastně důkaz o neschopnosti premiéra Babiše sestavit vládu, která by měla podporu skutečně demokratických stran. A je to taky důkaz toho, že trestně stíhaný Babiš chtěl být premiérem za každou cenu. I za cenu toho, že svou vládu opře o stranu, která ani 28 let od pádu komunistického režimu není ochotna vypustit ze svého názvu slovo "komunistická;" stranu, která se za posledních 28 let nijak netransformovala a je stále tou stejnou stranou, kterou byla její předchůdkyně KSČ.

Přestože za posledních 9 měsíců v různých volbách zvítězila lež, populismus a snobství, stále věřím, že nastanou časy, kdy skutečně "bude líp." Kdy se přestaneme vzdalovat Západu, kam nepochybně patříme. Byl to přeci Západ, kdo nám před 100 lety dal vlastní stát. A byl to Sovětský svaz, který nám ho vlastně vzal. 40 let nás totiž reálně řídili soudruzi v SSSR.

Na lepší zítřky, přátelé:)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Černý Havran Černý Havran | Web | 19. července 2018 v 12:43 | Reagovat

To znám

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama