knihovna.

31. července 2018 v 15:03 | Patrik |  O mně
O knihách, knihovně a všem kolem toho.


Už je to nějaký ten pátek, co jsem si do kolonky "rozepsané" uložil článek s titulkem Knižní dotazník. Narazil jsem na něj dneska vlastně náhodou. Byť jsem ho chtěl původně smazat, nakonec jsem se rozhodl, že se do něj pustím. Že napíšu zase trochu něco totálně apolitickýho (můj blog se totiž postupně mění na tak trochu politický). Tiše doufám, že se mi to povede. A taky, je výzvou udělat něco jako rozhovor sám se sebou...

Přemýšlím, kdy jsem si pořídil svou první knížku. A kdy byl vlastně položen základ mé knihovny. Nejsem si jistý, ale mou nejstarší knihou, kterou ve své knihovně uchovávám do dnešních dní, je asi Obrázkový slovník pro zvídavé děti. Pravda, moc textu tam není, ale kniha to je :-D. A první knížkou, kterou jsem si pořídil za vlastní money, je asi Strašidlo po telefonu od Evy Ibbotsonové. Naopak mou nejnovější knížkou je Kosmonaut z Čech od Jaroslava Kalfaře.

Je zajímavé sledovat, jak má knihovna roste se mnou. Jak jsem se od dětských detektivek přesunul k těm dospěláckým. Jak jsem se od někdy totálních hloupostí posunul k poctvé literatuře - třeba koupí sbírky Máj. O tom ale třeba příště.

Hned první otázka byla tak trochu oříšek (zdroj je uveden závěrem). Prý která kniha mi teď leží na nočním stolku. Hned mě napadlo - co když tam ta kniha neleží, ale stojí? Naštěstí nemám noční stolek. Na psacím stole mám ale Harryho Pottera a Relikvie smrti. Stalo se už tradicí, přečíst každé léto pár dílů Harryho. Máte to tak taky?

Jakou opravdu dobrou knihu jsem v poslední době četl? Když se nad tím zamyslím, tak poslední rok moc nečtu. A když už něco přečtu, tak jsou to hlavně věci do školy. Třeba naposledy výklad ústavního práva, anebo vývoj a definice feminismu. Která z nich byla nejlepší? Snad se do toho hodnocení ani pouštět nebudu...

Třetí otázka je super. Kdybych mohl potkat nějakého autora, kdo by to byl? Co bych mu řekl? Určitě bych chtěl potkat J. K. Rowling. A prostě bych ji požádal o stručný popis cesty do Bradavic. A ne, nechovám se jako dítě. Naděje přeci umírá poslední.

Která kniha by ostatní překvapila tím, že ji mám ve své knihovně? Hm, abych dokázal odpovědět, musel jsem se do té knihovny jít podívat. Asi úplně nejtrapnější a nejzbytečnější kniha v mé knihovně je Co tvůj frantík mladý muži. S kámošem jsme si ji každý pořídili asi v šestý třídě. To by u mě možná leckdo nečekal. A pak taky možná encyklopedie fyziky, chemie a biologie. Ta pochází ještě z doby, kdy jsem si naivně myslel, že mě třeba budou bavit přírodní vědy.

Jak organizuji svou knihovnu? Dnes už nijak extra. Dřív jsem knížky úzkostlivě rovnal podle velikosti. Teď už jich mám tolik, že nevím, kam všude bych je nacpal. Budu si muset pořídit větší knihovnu...

Jakou knihu si chci přečíst už věky, ale zatím jsem se k ní nedostal? Prázdné místo od Rowlingové. A s tím souvisí hned další otázka, a to kterou knihu jsem naposledy odložil. Asi jsem od toho čekal víc. Možná alespoň trošek světa Harryho Pottera. Nedočkal jsem se.
A víte, po dočtení jaké knížky jsem byl totálně špatný? Po přečtění posledního dílu Harryho Pottera. Týdny hltáte stránku po stránce, kapitolu po kapitole, knihu po knize. Dočtete jeden díl a honem se vrháte do dalšího. A najednou, nic dalšího už není...

Které příběhy mám nejraději? Fantasy, sci-fi, horor, etektivky. Ať to jsou knihy, seriály, filmy - těmito témati mě dostanou. Nevyhýbám se asi ničemu. Vše má nějakou šanci.

Dost mě zaujala otázka týkající se prezidenta. Prý kdybych po něm mohl chtít, aby přečetl jednu knihu, jaká by to byla?
Mně by bohatě stačilo, kdyby si přečetl ústavu. Kdyby ji začal chápat jako celek a stejně tak ji i vykládal. Kdyby nevytrhával z kontextu jednotlivé její články. A taky kdyby si s ní, s prominutím, nevytíral prdel.


Zdroj některých otázek zde.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Eliss Eliss | Web | 2. srpna 2018 v 12:03 | Reagovat

Zajímavé otázky, já si tedy nevzpomenu kterou knihu jsem četla jako první :-) Oblíbené knížky nemám, spíše oblíbené autory ke kterým se vracím, protože si prostě každou knihu přečtu jen jednou...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama