Politická energie|Téma týdne

12. února 2018 v 16:02
O mně, politice, volbách, energii a víře - nejnovější téma týdne u mě na blogu.


Jak příhodné téma týdne k aktuální povolební situaci v Česku. Ano, přiznávám - můj blog se během posledních několika dnů proměnil na galerii mým politických názorů a postojů. Možná to souvisí s tím, že už půl roku studuji politologii, anebo to jen odráží mou (ne)spokojenost s výsledkem prezidentských voleb. Ať tak, či onak, právě politická témata mi znovu vlila do žil energii k produkování článků na tomto webu.

Mohl bych zde rozebírat elektrickou energii, jadernou energii, či sluneční energii. Ovšem, asi nejsem zrovna ta pravá osoba, která by zde mohla referovat o fungování přírodních zákonů - už jenom proto, že jsem ve svém životě zvládl zapojit tak max. elektrický obvod, a to bez spínače, a taky proto, že mnohem blíže mám k humanitním oborům.

To, o čem zde dnes chci psát, má své počátky již v podzimu loňského roku. Tehdy jsme všichni, nebo alespoň většina z nás, s napětím očekávali výsledky voleb do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Tak nějak jsme počítali, že vítězem voleb bude hnutí ANO, v čele s politikem slovenského původu, Andrejem Babišem. Trochu nečekaně toto hnutí zvítězilo s téměř 30% ziskem. Druhá nejsilnější strana, ODS, získala necelých 12 % - z toho tedy vyplývá, že přítomnost hnutí ANO ve vládě je nutné (jakákoliv jiná koalice možná není). Otázkou však zůstává, zda-li premiérem musí nuntě být trestně stíhaná osoba...

Jedna pozitivní věc - ono na první pohled drtivé vítězství zase tak drtivé není. Historie Česka pamatuje doby, kdy nejsilnější politická strana ve volbách získala téměř 35 %. Další pozitivním faktem je, že Komunistická strana Čech a Moravy získala nejmenší mandát v celé své novodobé historii (tedy od roku 1989). Co už moc pozitivní není - poměrně silný mandát pro antisystémovou stranu Tomia Okamury, SPD (o důvodech, proč je to špatné, někdy příště).

Situace by nebyla tak tragická, kdyby osoba pověřená sestavením nové vlády, tedy Andrej Babiš, nevyjednávala podporu právě s SPD a s KSČM. Je trochu paradoxem, že v době, kdy se komunisté, pro ně, nebezpečně přiblížili oné 5% hranici (nutný minimální zisk pro vstup do PS), jsou nejblíže ke vstupu do vlády od Sametové revoluce v roce 1989.

V souvislosti s výše zmíněnou situací tak mnozí občané této republiky ztratili jakousi energii a chuť podílet se na vývoji této země. To ale výrazně změnila prezidentská volba, která přišla za několik málo měsíců. Všichni, kteří byli vývojem české politiky zklamáni a znepokojeni, s nadějí vzhlíželi k přicházejícím volbám. Právě změna na postu prezidenta České republiky mohla přinést změnu v české politice - alespoň pro ty, kterým byly kroky prezidenta Zemana proti srsti (a že jich bylo dost - 2,7 milionu).
Co ale přinesla určitě - hromadu a hromadu pozitivní energie. Ona energie eskalovala po 1. kole prezidentské volby, kdy celá řada umělců, významných osobností, ale i obyčejných lidí podpořila Jiřího Drahoše. Neřešme teď, jestli je lepší Zeman nebo Drahoš, ale řešme, jak jsou statisíce lidí schopny spojit se - jen na základě víry v něco, alespoň pro ně, dobrého. Jak ona víra dokázala vyvolat neuvěřitelnou míru jakési energie, pozitivní energie.

Bohužel, pro někoho bohu dík, volby dopadly tak, jak dopadly. Pro mnohé z nás to mohlo znamenat obrovské zklamání a smutek. Důležité je však nevzdávat se. Udržet onu energii při životě i nadále, pracovat s ní, a věřit tak ve změnu, která jednoho dne zajisté přijde.

I já jsem byl zklamaný. Výsledek ony volby jsem přijal s pokorou, ale rozhodně si nemyslím, že by všechna ta energie, kterou jsme do volby prezidenta vložily, byla zbytečná. Je třeba nepolevit, věřit i nadále. Je třeba vysvětlovat, co je na současné situaci špatné, je třeba vyvracet dezinformace, manipulace a lži. Je nutné uvádět vše na pravou míru. A přesně o to se zde, na svém blogu, pokusím. Nejde mi o to vnucovat někomu svůj názor, jde mi o to předkládat fakta a smysluplné argumenty.
K tomu využiji energii já. K čemu ty?:-)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Magicmax Magicmax | E-mail | Web | 12. února 2018 v 17:12 | Reagovat

V té politice se moc nevyznám ale Lukefry, Velkej Kápo a Kovy vyznají. :) Doporučuju ti slédnout jejich kanáli. :)

2 Magicmax Magicmax | E-mail | Web | 12. února 2018 v 17:14 | Reagovat

Jinak energii využiji na blogování, sledování a ... Snad i něco dalšího zajímavého. :)

3 Eliss Eliss | Web | 12. února 2018 v 18:11 | Reagovat

A já volila Miloše 8-)

4 Natas Natas | Web | 12. února 2018 v 18:46 | Reagovat

Upřímně jsem s výsledkem parlamentních voleb nepočítala spíše se obávala a obava se naplnila. Nepovažuji postup pana Drahoše za projev pozitivní energie, byť se to rádo skloňuje. Myslím si, že by se lidé neměli nechávat strhávat lacinou propagandou, televizí a médii. CO se voleb týče, tak jsem si prošla programy všech politických stran a všech kandidátů na prezidenta, což jak jsem zjistila dělá málokdo a to je škoda. Podle toho a také historie stran či kandidátů jsem se rozhodla. Mé rozhodnutí se v obou případech zakládala na tom, abych se po volbě nemusela stydět sama za sebe. Ať parlamentní nebo prezidentské volby se dle mne zvrhy v urážky, křik a především to rozdělilo lidi. Nadavám druhému za to koho volil mi přijde směšné a ledacos to vypovídá. To je můj pocit z voleb.

5 Patrik Patrik | 12. února 2018 v 19:37 | Reagovat

[4]: Z pohledu člověka, který věřil ve změnu, byla energie pana Drahoše a jeho stoupenců pozitivní. Ano, neměli by se nechávat strhávat médii, ovšem na druhou stranu, jak k běžnému člověku dostat základní informace o kandidátech/politických stranách? Nesouhlasím se spojením "laciná propaganda" - ta možná tak probíhá na TV Barrandov, nebo na Primě. Jedna věc je programy kandidátů číst, druhá je jim porozumět, a to je mnohdy pro průměrného Čecha těžké.
Jinak s tebou souhlasím - rozhodně zde ale nikomu nenadávám,ani nevnucuji svůj názor :-) dík za komentář:)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama