Co s tebou, národe český?

5. února 2018 v 18:42
Je to přesně čtvrt století, co Češi získali svůj vlastní stát. Je to přesně jedno celé století, co se český a slovenský národ dostal z područí Habsburské monarchie. A přesto je česká společnost nespokojená.


Je nespokojená a po 25 letech chce další výrazné změny, přestože by se dalo říct, že dosažení demokracie, jejíž součástí je mj. svoboda slova, vyznání, a mnoho dalších projevů, je to nejlepší a nejdokonalejší, co může 21. století jednotlivým národům nabídnout. Demokracie je to, na čem před 100 lety vzniklo Československo. Ano, to Československo, o jehož vznik se zasloužil Tomáš Garrique Masaryk. Ten Masaryk, k jehož hodnotám se stále hlásí většina současných politiků - i těch, kteří jeho hodnoty svými činy prakticky popírají. Tak proč jsou Češi stále nespokojení?

Je to neuvěřitelných 25 let, co byl český a slovenský národ rozveden, a každý si tak šel svojí vlastní cestou. Po čtvrt století od onoho dělení je více jak zřejmé, že "rozvod" přinesl některá pozitiva, mj. mnohem lepší vztah Čechů a Slováků, který je možná nejlepším za celou historii těchto národů. Celá řada odborníků se domnívá, že další soužití v jednom státě možné nebylo, ovšem i přesto se najde řada těch, kteří onen rozpad federace i po letech pochopit nedovedou. Nejčastějším argumentem pak je, že Československo svou velikostí mělo mnohem větší slovo, a bylo také váženější. To je bezpochyby pravda! Je však více jak zřejmé, že tento fakt je nutné přijmout, neboť ke spojení zemí s velkou pravděpodobností nedojde. Není však zcela strategické být součástí jiného nadnárodního celku, který nám jakési slovo ve světě opět navrátí a zaručí?

Pochopili jste správně, neboť řeč je o Evropské unii. O té Unii, která je poslední roky, hlavně v českém prostředí, více a více proklínána. O té Unii, jejíž diktát nám ničí bezesporu krásnou představu o mírumilovném životě v Česku, a proto je zcela namístě uvažovat, po vzoru Velké Británie, o czexitu. Nebo snad nikoli?

Obrovským problémem v souvislosti s EU je neinformovanost, resp. špatná informovanost českými médii. Z toho těží zejména populisté slibující rychlý odchod ze společenství. Klíčovou chybou je pak označovat rozhodnutí Unie jako "diktát," protože se o žádný diktát nejedná. Špatná je polarizace Evropy na nás, Čechy, a je, Evropskou unii. Vždyť každý z nás, celá naše země, je členem tohoto společenství, a tak logicky nelze rozhodnutí EU považovat za diktát, neboť u schvalovacího procesu bezpochyby byl také zástupce českého národa.

Je nebezpečné uvažovat o referendu o vystoupení z EU, anebo minimálně je to nebezpečné do té doby, dokud nebudou občané této země vědět, jak Unie funguje, co vše nám členství přináší (a za ty roky přineslo!) a také jaké povinnosti z ono členství pro nás vyplývají. Je třeba pečlivě zvažovat, jestli by nám bylo mimo EU skutečně tak lépe...
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Michelle Rosie Michelle Rosie | Web | 23. července 2018 v 13:47 | Reagovat

Tak si pročítám ty tvé články s politickým zaměřením a musím souhlasit. Největší problém České republiky jsou zkrátka dezinformace a obávám se, že na to taky pěkně doplatíme.

Co se té nenávisti v předchozím článku týče, je to hnusné a nemá to hlavu ani patu, to uznávám. Nadávat si kvůli tomu, kdo co zvolí.. Nicméně, musím se přiznat i já měla po vítězství pana Zemana chuť zařvat do světa, že s tím velice nesouhlasím.. A nejsem na to pyšná, ale do teď mi dělá problém bavit se s lidmi, kteří jej volili právě na základě dezinformací a ještě ty dezinformace rozkřikují jako hlavní důvod proč on. Štve mě to, protože znám pravdu a nikdo jí nechce poslouchat.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama