Závist|Paťka

7. července 2017 v 16:37


Zdravím,

jak už titulek napovídá, tématem toho článku bude závist. Abyste pochopili, nechci si tady stěžovat na to, jak mi pan K. závidí, že jsem si konečně dokoupil poslední díl série Harryho Pottera, a nebo jak já závidím paní M., že má ilustrované vydání Kamene mudrců. Mám teď namysli závist v širším pojetí. Tu závist, se kterou jsem se {naštěstí} setkal jen jako "pozorovatel," třetí osoba, které se to více či méně netýká.

Poslední týdny mám konečně nějaký ten volný čas, a tak v klidu mohu projíždět různé internetové diskuse, komentáře uživatelů na různých serverech/portálech. Ať jsou to komenty na Facebooku, anebo pod videjky na Youtube. Téměř všude se objevil někdo, kdo byl naprosto arogantní, a vlastně díky svému vystupování působil jako hlupák. Tak moc dotyčné osobě záviděl, že úplně zapomněl skrývat, jak moc ho to štve. A přesně tohle chování štve mě, a proto jsem se rozhodl vyjádřit se k tomuto néřádství!

Nevím, jestli je závist obecně vlastnost Čechů, ale aktuálně mi to tak dost přijde. Závidíme si všechno - možnost cestovat, úspěch, štěstí v neštěstí.

"Kdyby závist nadnášela, všichni by tu lítali..."

Poslední dobou jsem i já propadl fenoménu youtuberů. Mám jich pár, kteří mě opravdu baví a dělají víceméně smysluplný obsah. A když náhodou není smysluplný, tak aspoň pobaví -> osobně se řídím heslem (nebo něčím takovým), že "člověk potřebuje občas úplně vypnout a k tomu postačí úplný blbosti". Spousta mých intelektuálních přátel mi mnohdy naznačovala, že sledovat např. Robinsonův ostrov, je fakt hloupost, větší kravinu prý neviděli. Mně je ale absolutně jedno, kdo si co myslí, protože mě to baví, a tak můžu zapomenout na starosti, kterých mám hromady...
Ale vraťme se zpět k tématu. Jak jsem se kruci dostal k Survivoru? Jo, hovořil jsem vlastně o úplných blbostech, který sleduju na Youtube...

Youtubeři, který sleduju já si se svou tvorbou dávají, dle mého názoru, obzvlášť záležet. Točí o knihách, o politické situace, apod. Jako příklad uvedu Kovyho, anebo Shopaholic Nicol. A právě u této mladé slečny bych se zastavil.

"...když ze sebe děláš super velkou fanynku, uděláš si nejprvoplánovější potterovské tetování na světě, prohlašuješ, že znáš HP pomalu i pozadu, jezdíš do Orlanda, fotíš se s Tomem Feltonem, a přitom máš jen takové povrchové znalosti, tak to fakt dokáže lidi jako jsem já pěkně naštvat..."

Výše uvedená citace pochází z komentáře Kateřiny D., který přidala k videu Harry Potter Challenge na kanále zmíněné youtuberky. Přijde mi to jako ubohost nejtěžšího kalibru. Přestože se autorka pravděpodobně dušuje, že nikomu nic nezávidí a "že má svaté právo na vyjádření svého názoru...," mluví z ní závist.
Podívám se na to ze svého skromného pohledu téměř dvacetiletého studentíka... Shopaholic Nicol se z dobré vůle rozhodla k výročí 20 let od vydání knihy Harry Potter a Kámen mudrců vydat video, kde zmiňuje různé zajímavosti o světě HP, hádá, z které knihy ta a ta ukázka pochází. Úplně obyčejné video... Jasně, stalo se, že se slečna youtuberka tu a tam netrefila do dílu, ze kterého ukázka pochází. Ale ruku na srdce, jsme jenom lidi a zapomínáme. Kord, když sama zdůraznila, že knihy četla tak osm let zpátky a ve filmech je toho sakra omezené množství (to je vlastně takový Harry Potter s ručením omezeným :-D). Já osobně jsem na tom dost podobně. Harryho jsem četl tak cca 6 let zpět a spoustu si toho nepamatuju, přesto se ale, stejně jako Nicol, zdovolením, považuji za "velkého fanouška," a mám taky "...nejprvoplánovější tetování na světě...". Chtěl bych se podívat do Orlanda, atp. Kdysi jsem znal Harryho "...i pozadu...,"dnes je to trošku horší, ale přesto se stále považuji za HP fandu. Nicol setkání s Tomem přeji, neboť každý přeci nemůžeme mít takové štěstí. Anebo se ono štěstí usměje příště právě na mě. Tím, že budu někomu závidět, kord takhle po netu, stejně nic nezískám...

Další {říkejme tomu střet} se závistí pochází ze sociální sítě Instagram. Jedna sečtělá youtuberka, říkejme ji třeba Katka, vyhlásila soutěž o nové vydání prvního dílu Harryho Pottera {jo, asi jsem s tím Potterem už úchylný, doufám, že mě za to někdo neosočí, že neprávem užívám spojení HP, když nejsem 100% znalec...}. Ten, kdo přidal na tuto síť foto se svým výtiskem HP a označil ho daným hashtagem, byl zařazen do soutěže. Tanec nastal, když youtuberka zveřejnila vítěze. Člověk žasl nad tím, jak lidé dokáží být zlí. Komentáře typu "Podle čeho si vybírala vítěze?; "Moje fotky jsou mnohem lepší," atp. byly úplně normální. Z lidí, kteří nezvítězili nemluvilo nic jiného než ZÁVIST!

A tohle jsou jen dva příklady, které mluví za vše. Rozhodně nechci nijak hájit osobnosti, kterým byl hate určen...je tohle ale normální?! Podle mě rozhodně není! Zajímalo by mě, kolik haterů by zvládlo říct svou obrovskou kritiku pěkně z oči do očí. Řeknu vám to - minimum. Přijde mi to od nich strašně smutný a krutý...

Co říci závěrem?! Nezáviďte. Možná teď zním jako nějaká naivka, anebo někdo, kdo vůbec neví, co říká, i to se může stát :D za svým pohledem na závist si ale stojím!
Amen
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama