Komentáře

1 Eliss Eliss | Web | 4. března 2017 v 17:07 | Reagovat

Já bych se jednou chtěla tetovat, a rozhodně to neodsuzuji :-)

2 ra.innie ra.innie | E-mail | Web | 4. března 2017 v 17:47 | Reagovat

Je zajímavé, že si člověk po určité době uvědomí, že na něco změnil názor. Mám to u některých věcí stejně a s oblibou říkám, že jsem v těch určitých věcech dospěla. K tomu tetování. Myslím, že je to každého věc a ten daný člověk by to neměl dělat kvůli ostatním, ale kvůli sobě. Ostatní by ho neměli odsuzovat, protože je to přece jeho 'věc', on to bude na sobě nosit, ne ti lidé. Můj názor je takový, ať si ho dává kdo chce kdy chce, ale ať pro něj má nějaký důvod a důležitost.

3 Inka Inka | E-mail | Web | 5. března 2017 v 15:49 | Reagovat

Dobře napsáno. Sama mám už dvě tetování a navrhuji si další (ano, jedno nikdy nestačí). No a s tou bolestí-každý má práh bolesti jinde a každý má jinou "achillovu patu" :-D

Moje první tetování bylo na krk a páteř a druhé přímo na žebra a přišlo mi to jako procházka růžovým sadem. Kamarádka při tetování na záda usla a mohla se zbláznit bolestí, když ji tetovali ruku.

<a href="http://www.inkablog.cz/">Inka Lifestyle Blog</a>

4 AlbertNap AlbertNap | E-mail | Web | 5. června 2018 v 23:07 | Reagovat

The prostate related is the central part of a male's reproductive system. It secretes fluids that aid in the transportation and activation of sperm. The prostate related is found just as you're watching rectum, below the bladder and all around the urethra. When there is prostate problem, it is usually really miserable and inconvenient for that patient as his urinary method is directly affected.

The common prostate health problems are prostate infection, enlarged prostate and cancer of the prostate.

Prostate infection, often known as prostatitis, is easily the most common prostate-related symptom in men younger than 55 years old. Infections from the men's prostate are classified into four types - acute bacterial prostatitis, chronic bacterial prostatitis, chronic abacterial prostatitis and prosttodynia.

Acute bacterial prostatitis could be the least common of forms of prostate infection. It is caused by bacteria found in the large intestines or urinary tract. Patients may feel fever, chills, body aches, back pains and urination problems. This condition is treated by making use of antibiotics or non-steroid anti-inflammatory drugs (NSAIDs) to ease the swelling.

Chronic bacterial prostatitis can be a condition of a particular defect inside the gland as well as the persistence presence of bacteria within the urinary tract. It can be brought on by trauma for the urinary tract or by infections from the rest from the body. A patient may feel testicular pain, spine pains and urination problems. Although it is uncommon, it could be treated by removal of the prostate defect followed by the employment antibiotics and NSAIDs to help remedy the inflammation.

Non-bacterial prostatitis makes up about approximately 90% of all prostatitis cases; however, researchers have not yet to determine the cause of these conditions. Some researchers believe that chronic non-bacterial prostatitis occur as a result of unknown infectious agents while other believe that intensive exercise and lifting may cause these infections.

Maintaining a Healthy Prostate

To prevent prostate diseases, an appropriate diet is important. These are some with the actions to keep your prostate healthy.

1. Drink sufficient water. Proper hydration is essential for general health and will also also keep the urinary track clean.

2. Some studies declare that a couple of ejaculations per week will prevent cancer of the prostate.

3. Eat red meat sparingly. It has been shown that consuming over four meals of beef every week will increase the chance of prostate diseases and cancer.

4. Maintain a suitable diet with cereals, vegetable and fruits to make certain sufficient intake of nutrients essential for prostate health.

The most critical measure to look at to ensure a proper prostate is to opt for regular prostate health screening. If you are forty years of age and above, you need to go for prostate examination at least once annually.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.