Rychločtení|Paťka

12. února 2017 v 17:32
EXKLUZIVNĚ Jak mě lehce unést a přitom nevěnovat plánování ani kapku času?! NÁVOD uvnitř!

Čtení rychlostí blesku nebo také čtení na počkání. I tak by se dal popsat můj současný závod s časem. Čas od času podezírám ručičky hodin, že se úmyslně stíhají rychleji, než by měly. Ono nevinné nejsou ani hodiny v mém počítači. Miluji ty chvíle, kdy ve čtyři kouknu na čas v pravém rohu obrazovky, po deseti minutách se jen tak orientačně juknu znova, a najednou je už půl sedmé. Co to sakra má být?!

Bohužel, nikoho mé trable s ručičkami hodin nezajímají, a tak své úkoly a povinnosti stíhat musím. Jeden klad to všechno možná má, naučím se pečlivě hospodařit se svým drahocenným časem a vždy si pořádně rozmyslím, jestli si mohu dovolit strávit 40 minut u The 100 nebo bych se radši měl věnovat maturitní četbě. Jo, té četbě, která už za pár měsíců "vyvrcholí" maturitní zkouškou.

Vůbec na počátku všeho byl seznam. Seznam 60 knih, který nám předložila naše milá profesorka češtiny. Přestože nám už ve druháku garantovala, že se jedná o finální verzi, do čtvrťáku se stihl ještě tak 3x změnit. Když jsme zaregistrovali změnu první, pobouřeni jsme své seznamy dvaceti knih upravovali. Když se situace opakovala, rezignovaně jsme vyčkali na čtení až do čtvrťáku, nebo jsem to tak aspoň udělal já. I když taková oběť to zase nebyla.

"Rezignovaně jsme vyčkali…."


Víte, mou velkou slabostí je zapomnětlivost. Ať už běžných povinností (diář je mé druhé já), písemek, ale právě i obsahu jednotlivých knih. Výjimku tvoří jenom opravdu luxusní knihy, Harry Potter, Divergence, nebo takové ty obecně profláknuté knihy. (o tom ale někdy příště) Takže když by mne někdo chtěl unést, ani mi nemusí zakrývat oči, cestu zpět bych si stejně nepamatoval…

Do nového, a taky posledního, školního roku jsem vstupoval s pocitem hrdosti z vypracovaného seznamu maturitní četby. Od Williama Shakespeara, přes Boženu Němcovou, až po F. S. Fitzgeralda. Aby to nevypadalo, že jsem to podcenil, už v létě jsem začal. Pěkně zlehka - Farma zvířat, R.U.R. Nějak v té době jsem taky zjistil, že většina knih je poměrně úzkých, takže jsem s radostí četbu zbytku zase odložil. Krize přišla tak ve druhém čtvrtletí, kdy už jsem si říkal, že bych měl asi začít, abych to zvládl alespoň s nějakým předstihem. Ok, zvolil jsem tedy knížku, na kterou jsem se obzvlášť těšil. Obraz Doriana Graye od Oscara Wilda (nebo Wildea, nevím). Řeknu vám, větší chybu jsem asi udělat nemohl. Právě tady se stala ta tzv. osudová chyba, kdy jsem se na táhle knize zasekl několik týdnů a vlastně ji ani nedočetl. Holka musel z mého seznamu jít pryč.

"…Strašně mě to mrzí, ale prostě čas je čas."


No, a od té doby nazývám své čtení rychločtením. V touze mít všechnu tu četbu k matuře co nejrychleji za sebou čtu takovým způsobem, že se snažím přečíst za krátký čas kvantum stránek. A to se pochopitelně odráží na prožitcích z knih. Nezvládám přemýšlet nad hlubšími myšlenkami (viz Alchymista nebo Malý princ), ztrácím se v hlavních postavách, soustředím se tak napůl. Strašně mě to mrzí, ale prostě čas je čas.

Aby toho nebylo málo, během posledního půl roku jsem objevil několik natolik luxusních knih, které si prostě přečíst musím. Takže to teď u mě vypadá tak, že už asi nikdy nepůjdu spát, nebo aspoň né v nejbližších měsících. Na stolku tu na mne čekají Krvavé země od Tymothyho Snydera, při jejichž četbě se člověk fakt musí 100% soustředit, nebo Labyrint. Zálusk si též dělám na pana Pottera, neboť Harry nikdy neomrzí.

Asi nejvíc ve svém životě se těším na to, až budu mít spoustu času na poklidnou četbu. Snad ten čas přijde po VŠ, ale možná taky ne, takže budu muset čekat do důchodu - snad se ho dočkám?! Do té doby budu muset ve svém životě číst na úkor jiných věcí, třeba písemek z matiky :-D
Hlavně teď doufám, že nevypadám jako totální "neznaknih". Naopak, knížky mám fakt rád, miluji tu jejich vůni (když to teda nejsou zrovna ty propocené a polité z knihovny), rád v nich listuji, a tak obecně je rád opatruji ve své knihovničce. Jenom prostě nemám čas…čas, jak často tohle slovo teď používám a nesnáším.
Paťka
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Siginitou Siginitou | Web | 16. února 2017 v 19:47 | Reagovat

No já taky zapomínám, až na pár věcí :D
Jo seznam 60 knih, tak to má kamarádka a má z toho nervy, letos dělá maturu

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama