Jedna volba zemi asi nezmění|Problém týdne

9. října 2016 v 19:29 | Patrik
A jak jste volby prožívali vy? Pěkně u televize z pohodlí domova?! Problém týdne je po týdnu opět tady :)

Zdravím,

Opět po týdnu vás vítám u rubriky "Problém týdne." Ještě než začnu, chtěl bych vás ubezpečit, že zde nebudu prosazovat tu "nejlepší" politickou stranu a už vůbec vám nebudu vnucovat svůj názor, ale spíše se zde pokusím objektivně shrnout svůj pohled na věc.

Delší dobu jsem přemýšlel, nad čím bych se zde mohl tentokrát zamýšlet, co bych zde mohl kritizovat, či naopak, co bych zde mohl vychválit. Přestože jsem chviličku váhal, volba (a jako by jich tento týden nebylo dost) byla nakonec více než jasná - VOLBY 2016.
Za normálních okolností bych se tím asi nijak extra zabývat nechtěl. Politika šla vždy tak nějak mimo mě. Vím, není to zrovna asi nejlepší přístup, ale tak nějak nevím, jestli jsem ve svém věku a "postavení" schopný vytvořit si jasný, a ten správný, politický názor. Ovšem letos je to trochu jiné. Pro mě jsou toto první volby, kdy se jich mohu přímo účastnit. Teď nemyslím jako kandidát za nějakou politickou stranu, neblbněte. Ale jako volič. Boží mlýny melou pomalu, ale jistě. A tak se dostalo i na mne. Znáte takový ten pocit "vibrace v břiše"? Tak přesně takový pocit jsem zažil minulý týden, když jsem přijel ze školy dom a na stole na mne čekala ta modrá obálka. Ta obálka, kterou všichni dobře znají, ale dostanou ji jen ti "vyvolení". Ti, kteří by měli být dostatečně zodpovědní a vyspělí. Divný, nějak tyto schopnosti postrádám (a když se podívám na výsledky, tak asi nejen já), ale přesto mi obálka přišla. Připadal jsem si opravdu důležitě. Ti z vás, kteří to berou už jako rutinu se mi teď asi smějí, ale pochopte, dostalo se mi té možnosti ovlivnit dějiny :D

Zahlcen průhlednými papírky
I tak jsem si chvíli připadal. Ten úsporný papír, dá-li se tomu papír vůbec říkat, mne vždy uchvátí. Ta vůně, lehkost a zbytečnost?! Možná… Vezměte, kolik těch lístků zůstane jen tak někde ležet ladem u každého z nás doma. A jaká hromada zůstane na zmar na samotném úřadě? Trochu jsem pátral, jak s nevyužitými lístky úřady obvykle nakládají. Je to různý. Někde je odešlou k recyklaci, což vnímám jako nejlepší způsob, jinde jimi "zatopí pánu Bohu do oken," a někde je pro změnu věnují dětem do školek. Kdo by pohrdl malováním po volebních lístcích? Já určitě ne! Asi bych zvolil venkovskou tématiku, když jsem ten chlapec z vesnice. Co takový srp a kladivo na lístek náležící KSČM?! Bohužel, jak tak koukám, zrovna na tomto lístku jsem počítal parametrickou rovnici přímky.
Ale zpět k volbám. Co mě docela dost překvapilo, byl počet lístků v obálce. Opravdu potřebujeme k životu tolik politických stran a hnutí?

Soutěž o nejdelší název?
Asi jo. Někdo chce asi opravdu mermomocí zaujmout, a tak na to jde opravdu originálním způsobem. Strana, prezentující se pod zkratkou "Volte Pravý Blok www.cibulka.net" nese ve skutečnosti název skládající se celkem z těžko pochopitelných 80 slov, a to jsem s počítáním skončil už v půlce! Zástupci této strany musí asi obdivovat členy partaje, kde si vystačí se zkratkou "A".

Za komoušů bylo líp
Je to tak. Bohužel, tato slova slýchávám kolem sebe čím dál častěji. Proč? Nevím. Lidé zapomínají. Problém není ani tak u nás, mladých, jako spíše u těch, co komunistický režim sami prožili. Možná je to o tom, že my sami jsme od svého narození vychováváni v duchu demokracie, a již od útlého věku přebíráme odpovědnost za své chování. Nikdo nám nediktuje, co máme dělat, nikdo neřídí naše životy. Na to byli po více než 40 let zvyklí naše babičky, dědečkové, a další. Někteří si demokracii pletou s anarchismem, jiní stále nepřišli na to, že se svobodou přišly také povinnosti. Ono za "komoušů" líp nebylo, jenom se o tý korupci, úpadku státu a kdo ví, čeho všeho ještě, nemluvilo. O to víc mě štve, že se komunisti s přehledem dostávají přes 10 %, ba co víc, někde klidně i přes 15 %. Co je špatně?

Nikoli, volte Ano, to bude určitě líp
Výsledky voleb dopadly tak trochu podle očekávání. Na jednu stranu nejsem příliš nadšený z toho, že je čím dál větší moc koncentrována v rukou jednoho člověka. Člověka, který vlastní "půl republiky." Jo, nevěřím mu. Ale to je jedno. Na tu druhou stranu jsem rád, že právě voliči KSČM, dle průzkumů ČT, volili právě toto hnutí. Aspoň nějaký posun.

A jaká byla má volba?
Nic konkrétního pochopitelně neprozradím :D Jako, byl jsem snad stejně nervózní, jako když jsem dělal závěrečky v autoškole. Naštěstí jsem se doufám nějak extra neztrapnil. A taky doufám, že je můj hlas platný. Teď si tak říkám, vezměte si, že celý život nějakým způsobem volíte, a třeba v 60 letech zjistíte, že jste to dělali špatně a že celý ty roky byly vaše lístky neplatný. Ou, to nasere…

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama