Problém týdne #1|11. září 2001

11. září 2016 v 15:33 | Patrik |  Úvahy
"Dospívá generace, která už nepamatuje vyhlášení války západní civilizace," hlásá ve výročí útoků z 11. září titulek na Novinkách. Pojďte se nad tímto "problémem" zamyslet společně se mnou v nové nedělní rubrice věnované tématům, která se mnou cloumala tento týden.

11. září 2001 se do paměti vrylo i mně. Možná je to trošku divný ale je to tak. Přestože mi tehdy byly čerstvé a sladké čtyři roky, vím o této události docela dost. Možná se odvážím tvrdit, že toho vím víc, než mnozí lidé prožívající tuto událost přímo v době jejího "konání". Proč? Říkám si, že je to asi proto, že jsem se ve stejném měsíci narodil. Sice o pár let dříve, ale nějaká spojitost tam bude. Přímo z toho dne si pochopitelně nic nepamatuju. Jo, to bude ten pravý důvod. Vzpomínám, jak jsem před pár lety vyhledával informace z té doby na internetu. Sledoval jsem tehdejší mimořádné zprávy v televizi, četl články a ptal se rodičů a příbuzných, zda-li si pamatují, co přesně v tu dobu dělali. A ano, pamatují. Nad tím, co mi odpovědí ani chvíli nepřemýšleli. Ještě teď mi tak trochu běží mráz po zádech, když si uvědomím, jak strašná to musela být událost. Z videí, kde vyděšení reportéři z místa činu oznamují celému světu, co strašného se stalo, ještě dnes čiší strach. "Je 11. září 2001, dobře si to datum zapamatujte. Je to den nejhoršího teroristického útoku v dějinách lidstva.... Je 11. září 2001 a svět už nikdy nebude stejný, jako dnes ráno," vítá moderátor diváky u Televizních novin (odkaz zde). Jak strašně tento čin musel vyděsit lidi ve Spojených státech, Evropě, ale i ve zbytku civilizovaného světa. Ano, píšu civilizovaného, protože si nemyslím, že by svět, kde se nachází "líheň" teroristů, měl být nazýván jako civilizace. Civilizovaný člověk by přeci nezabil bezmyšlenkovitě a jen kvůli svému přesvědčení přes 3000 nevinných lidí?!

Rodiče nevědí, jak o 11. září mluvit
Přijde mi to jako vtip. Jak jinak by Američané měli o tomto činu mluvit než anglicky?!
"V podstatě o tom nic nevědí. Mají jen mlhavou znalost," cituje server Novinky. To si s nad dělají srandu?! Někdy si říkám, že na tom jsou Američané fakt bledě. To, že neznají zeměpis je už veřejným tajemstvím, ale že neznají ani vlastní historii, to je mega ostuda. Právě na historii dnes přeci stavíme. Pak to nemá ve světě vypadat tak, jak vypadá. Nějaký fanatik si upraví historii k prospěchu svému a všichni mu to baští, viz Hitler. Na nic je po tom to, že na to doplatí všichni, znalí i neznalí. Opět se dostávám ke školství, a to nejen k tomu českému. Proč se učit věci, kterým spousta studentů, včetně mě, vůbec nerozumí a v životě je vůbec nepoužije? Proč se více nesoustředit třeba na historii, kterou v životě potřebuje každý, bez ohledu na povolání, místo bydliště nebo pohlaví?! Sám si odpovím - proto, abychom se vyhli historickým chybám!

PS: Nový článek z této rubriky už příští neděli :-)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Petr Petr | E-mail | 13. února 2017 v 13:09 | Reagovat

Zdravím mrkněte na video:
https://www.youtube.com/watch?v=HPxCEnDo0DU

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama