Minirecenze: nejen Mordparta

4. září 2016 v 18:13 | Patrik |  Recenze
Využil jsem posledních volných dnů a zhlédl pilotní díl nového detektivního seriálu z dílny TV Prima Mordparta. Jsem docela velký fanoušek tohoto typu seriálu, a tak mi to nedalo, a seriál jsem se zde rozhodl zhodnotit.

Poslední dva, tři roky, jakoby se roztrhl pytel s televizními detektivkami. První vlaštovku v oblasti novodobých krimi vypustila v roce 2008 TV Nova. Byla jí Kriminálka Anděl v hlavní roli s Martinem Stropnickým, Davidem Švehlíkem, či Ladislavem Frejem. U českých diváků, kteří do té doby hltali reprízy Hříšných lidí města pražského, seriál zaznamenal obrovský úspěch. Stal se tak průkopníkem ve svém "oboru". A přestože byl seriál čtvrtou řadou ukončen, i dnes jeho reprízy dosahují nadprůměrných výsledků.

Chceš-li bodovat, natoč kriminálku
I tak by se dal nazvat fenomén dnenší doby. Nevídaného úspěchu krimináního formátu si brzy všimla i veřejnoprávní Česká televize, která nám, televizním divákům, již několik televizních sezón pravidelně servíruje nějakou novou kriminálku. Svými formáty jako Labyrint, Případy 1. oddělení, které jsou považovány (nejen mojí osobou) za nejlepší počin v české televizní tvorbě za poslední desítky let, Vraždy v kruhu, nebo třeba aktuálním seriálem Rapl, si vybudovala velmi silné pondělní vysílací okno, co se sledovanosti týče. Sám si myslím, že právě ČT, je v této oblasti nejzodpovědnější. Její kriminálky mě totiž baví nejvíc. Jasně, u konkurence se nějaké výjimky najdou, jako např. Policie Modrava od režiséra Soukupa, ovšem to je zde asi tak vše. Možná namítnete, co Expozitura, nebo její volné pokračování Atentát?! Jo, viděl jsem několik částí, ale upřímně, něco tomu chybělo.
Vraťme se ale zpět k tomu, proč tento článek píši. Vraťme se k seriálu Mordparta, který do svého nedělního vysílání, jako přímou konkurenci mega úspěšné show Tvoje tvář má známý hlas 2 a seriálu Doktor Martin 2, umístila TV Prima. Samotná stanice je v tvorbě krimi žánru začátečníkem. Jejím prvním dílkem v této oblasti byl úžasně napínavý seriál V.I.P. vraždy.


V.I.P. vraždy - trošku vyhrocenější Ordinace v Růžové zahradě
A že teď teda fakt nechci hatit Ordinaci. Ale vážně. Hned po pilotním dílu mi bylo jasné, že tudy cesta nevede. Hlavní hrdinové se místo řešení případu věnují svým osobním vztahům. A to tak, že hodně... Víc napínavější fakt někdy bývá i výše zmíněná Ordinace. Takže mě nijak ani nepřekvapuje 25% hodnocení na ČSFD a jeden poněkud ostřejší komentářek (až se mi ho podaří najít, přidám odkaz).

Konečně Mordparta
Ne, není to žádné mé radostné provolání. Jenom mám radost, že jsem se k ní konečně dostal. Ovšem, tím má radost asi končí. Včera jsem si hodinový pilotní díl stáhl a těšil se na luxusní podívanou. Přeci jenom, předpokládal jsem, že samotný pán Bůh (Anděl Páně) Jiří Bartoška přijme jenom role mající smysl. Ze začátku se seriál úctihodně rozjel. Děj ubíhall, jak by měl. To ale skončilo v půlce dílu. Přestože už bylo víceméně jasný, kdo čin spáchal, děj byl natahován na maximum. Zase jsme řešili oblíbené primácké vztahy a trošku podivné dialogy. Ocenit musím dramatizující hudbu, to jsem v českém seriálu snad ještě neviděl.
Celkově na mě seriál nijak extra nezapůsobil, takže z mého programového deníčku mizí...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Zaretka Zaretka | Web | 4. září 2016 v 18:30 | Reagovat

Sice nejsem velký fanoušek krimi-seriálů, ale některé se povedly. Ale řekla bych, že ve většině případů ty kvalitnější točí ČT :-)Mordpartu jsem ještě neviděla, ale plánuji se, aspoň na jeden díl, kouknout :-) Nejvíce mě na tom lákal právě Jiří Bartoška :-)

2 Patrik Patrik | 4. září 2016 v 18:35 | Reagovat

[1]: Jo, ČT vede, aspoň v krimi. Bartoška mě taky lákal, ale zklamalo to, teda mě :(

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama