The 100 - živí mrtví z Vesmíru

26. srpna 2016 v 13:59


Jak už jsem se v jednom z minulých článků zmínil, toto léto jsem začal sledovat americký postapokalyptický seriál The 100. Nebylo to nijak spontánní, protože pilotní díl jsem v PC už nějaký ten pátek měl. Na samotný seriál jsem narazil úplně náhodou. Když jsem na Edně hledal novinky ohledně dalšího seriálu z mého watchlistu, The Walking Dead.

Já a Vesmír
Klid, nechystám se teď psát o astrologii, výkladu karet, či postavení planet. I když, horoskop si čas od času přečtu, ale tím tak můj zájem o toto téma končí. Chtěl jsem vám spíš přiblížit proč zrovna The 100.
Už od malička mě tak trochu Vesmír zajímá a fascinuje. Co se týče tohoto, nejsem žádný znalec - maximálně zvládnu vyjmenovat planety Sluneční soustavy, abyste chápali. Žádný vysvětlení toho, proč se Země drží své trajektorie, nebo jak fungují fyzikální síly ode mě nečekejte!!!! Osobně jsem rád, že se s tímto druhem fyziky v životě už nesetkám. Ale zkoušeli jste někdy přemýšlet nad tím, jak kdysi samotný Vesmír vznikl? Přeci není možný, aby byl nekonečný?! Proč je život zrovna na naší planetě? Ano, mám tisíc a jednu otázku, možná ještě víc. Bohužel, můj mozek není asi tak dokonalý, aby kdy dokázal fungování toho všeho alespoň ze setinky pochopit. Ale vraťme se k "jádru pudla". Když jsem asi před půl rokem poprvé zahlédl ikonku s doporučením na tento seriál, napadlo mě, že zase půjde o nějaký obyčejný, narychlo spíchnutý seroš, který bude díky natáhlýmu ději šíleně nudnej. Ale přeci jenom, zaujalo mě už jenom logo seriálu - "stovka" dominující zpustošené planetě. A tak jsem na ikonku klikl. To jsem ještě nevěděl, že tímto činem přibude do mého života další věc, která mi tak ještě více ztenčí volný čas, ale co... Když jsem si přečetl anotaci k seriálu, docela dost mě zaujalo téma života ve Vesmíru, jelikož Země je neobyvatelná v důsledku vysoké radiace způsobené nukleární válkou. Vím, pro někoho to je totální blbost, ale mě to fascinuje. Kord v době, kdy je zničení naší planety tímto způsobem poněkud nezanedbatelnou hrozbou.

Pud sebezáchovy funguje i ve Vesmíru
Lidstvo žije 97 let na stanici zvané Archa a jelikož přístroje zajišťují výrobu kyslíku selhávají, je nutné zjistit, zda-li je Země již obyvatelná. K tomu je ale potřeba vybrat odvážlivce, kteří na Zemi odcestují a pokud přežijí, informují o všem zpět Archu. Jasně, že se nikomu na téměř jistou smrt nechce, a tak jsou na tuto misi vybráni vězni. Ono je to možná trochu zavádějící pojem. Nepředstavujte si vězně z věznice Pankrác. Jedná se o lidi, resp. dospívající, kteří se nějak vzepřeli řádu Archy, který je pochopitelně velice přísný (např. když jste se narodili jako druhý potomek svým rodičům, což je nezákonné). Přestože se na Zem v pořádku dostanou, loď je zničena a oni nemají jak kontaktovat Archu. Nemohou odeslat do Vesmíru tu šťastnou zprávu, a to že Země je obyvatelná.


Živí mrtví v jiném seriálu
Návrat na Zemi však nebude tak sladký a šťastný, jak by se mohlo zdát. Přestože je to fyzikálně téměř nemožné, na planetě zůstali přeživší, kteří však díky katastrofě, která téměř před sto lety Zemi postihla, ztratili svá civilizovaná "já". Zdejší obyvatelé žijí v jeskyních, používají luky, šíly, nože, apod. Samozřejmě, naše přeživší z Vesmíru vnímají jako hrozbu, a tak se je pokusí zlikvidovat. Zde vidím jakousi paralelu se světem The Walking Dead - přežije jen ten nejsilnější. Ještě více je podoba seriálů viditelná na počátku 2. série, kdy se naši hrdinové dostanou do zdánlivého bezpečí v jedné z hor, kdy byl před katastrofou vybudován obrovský kryt a kde také celé ty roky přežívala civilizace taková, jakou ji známe. Avšak. Hlavní hrdinka Clarke již od počátku tamnější vedení podezírá ze lží a jak se ukáže, měla pravdu. Přestože ji přátelé z lodi varují, že svým neuváženým chováním by mohla nejen sebe dostat do potíží, nevzdává se. Funguje to zde zcela nastejném principu, jako ve Woodbury v TWD. Přestože se zpočátku zdá, že hrdinové konečně nalezli bezpečné místo, něco se pokazí a rázem je vše pryč.

Jak dlouho lze seriál natahovat
Nyní mi vyvstává na mysli jediná otázka, jak dlouho lze s tímto tématem pracovat? Pár sérií to asi ještě bude, ale... Podívejme se ještě jednou na seriál TWD. Dokud hrdinové neměli bezpečné útočiště, jistotu potravy, vody a střechy nad hlavou, seriál šlapal - než jste se nadáli, konec série byl tady. Ale teď. Už v půlce 6. série mi děj přišel děstě táhlý. Určitě je to tím, že se seriál výrazně změnil. Postavy už nehledají útočiště, nyní je hlavní své působiště chránit a k tomu je potřeba boje. A to mě už tak moc nebaví... Sledovat 16 dílů střelby, krve a naříkání. To nechci! Bohužel, obávám se, že již brzy budu muset po těch letech s jedním ze svých první seriálů, kterém jsem sledovat, skončit. Stejně tak se bojím, že jednou do tohoto stadia dospěje seriál The 100. Jednou naši přeživší z Archy naleznou místo, kde se usadí, budou mít potravu, vodu, budou cítit bezpečí, ale budou o něj muset bojovat. Ano, opět bojovat...

Také si přečtětě: Kdo jsem a co tu chci?!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama