Sonda do mého světa pokroku

29. srpna 2016 v 17:27
Na začátek si položím několik prostých otázek, nad kterými bych zde mohl několik řádků, možná několik článků, polemizovat. Jsme snad v pokroku ztraceni? Je naše společnost tolik závislá na vymoženostech dnešní doby, nebo je ještě čas zařadit zpátečku?!


Ale odpověď vám nedám. Tak lehké vám to neudělám. Je to na každém z nás sáhnout si do svého svědomí a zamyslet se nad naším životem, nad životem naší generace. Navíc, nechci tady psát o něčem, co ani nemůžu pořádně a objektivně zhodnotit. Nemám takový přehled. A proto se zde zamyslím, nebo se o to spíš pokusím, nad tím, jak pokrok ovlivňuje život můj.
Jo, přiznávám, je plný pokroku. Ale že bych se cítil být v něm ztracen? Blbost, nebo si to aspoň neumím přiznat. Ale je dost možný, že na konci tohoto článku budete svědky toho, kdy jsem dokázal sám sobě rozmluvit původní přesvědčení. Pojďme na to!

V oblasti pokroku se necítím nijak napřed před svými vrstevníky, rodinou, nebo vámi, blogery. I já jsem si pořídil svůj "druhý mozek," tedy počítač. Ruku na srdce, je dnes možno bez tohoto stroje žít? Asi těžko. Nemohl bych plnit školní povinnosti, a vlastně bych teď pro vás asi ani nepsal článek na téma týdne. Jo, uznávám, od té doby, co mi Microsoft vnutil upgrade na Windows 10, ztrácím se v pokroku tohoto systému. Nevím, kde nastavit to a odstranit druhé. Jsem taková oběť pokroku nainstalovaného v mém PC. Snad se brzy najdu, doufám v to.
A co je dál běžnou součástí mého života? Mobil, tiskárna, televize, satelit, je toho dost. Pamatuju časy, kdy jsem bohatě vyšel s mobilem, teda jestli se tomu mobil dá říkat (i když mobilní, to on byl), který se nedokázal připojit k Wi-fi a nevěděl, co znamená slovo aplikace. Bohužel, takhle zpětně vidím, že to byly časy klidu a pohody. Měl jsem toho času tak nějak víc. Asi to bylo tím, že z Facebooku jsem se tehdy odhlásil kolem sedmé a zbytek večera jsem četl, sledoval TV nebo šel prostě spát. To bylo úplně o něčem jiným. Tiskárnu bych oželel klidně, máme knihovny, kde za poplatek vytisknout všechno, popř. vlastním několik tužek a papírů. Televize? Asi bych oželel Ordinaci v Růžové zahradě, Ulici, Bakaláře a spousty dalších a dalších výplodů českých médií. Spíš bych postrádal mé oblíbené americké seriály…ale přežil bych, určitě.

Vím, můj život není jenom o přístrojích v mém pokoji, ale taky o spotřebičích, které dost ulehčují našemu životu. Koupelna = pračka, kuchyně = varná konvice, trouba, toustovač, mixéry (a že jich je). Nemyslím si, že by to bylo příliš. Právě díky jim máme čas na koníčky, přátele. Moc si nedovedu představit, jak to naši předkové zvládali. I když, jejich priority byly asi úplně jiné…vydělat na živobytí a postarat se tak o rodinu. Spojení "volný čas" asi neznali.

Tak přeji jenom, když se takhle zamyslím nad věcmi, které používám nejvíce, musím říci, že možná v zajetí pokroku trochu jsem, zanedbatelné zajetí tam bude. Ale co mám dělat? Nevidím moc reálně, že by se na tom dalo něco změnit. Jasně, můžu si pořídit psací stroj (nevím proč jsem původně napsal šicí stroj) a psát články na něm. Ale to byste se k nim asi moc nedostali. To už reálněji vidím zbavit se mobilu a pořídit si pevnou linku, stejnak musím mít mobil pořád zapojený v síti, když je v jednom kuse vybitej…
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Leri Goodness Leri Goodness | Web | 29. srpna 2016 v 17:56 | Reagovat

Přesně tak...
V minulosti měli lidé jistě život mnohem těžší, dnes tak usuzujeme podle toho, kolik vymožeností máme dnes k poskytnutí, jak moc si můžeme zjednodušit ba ty nejobyčejnější věci, jako je psát zadara smsky atd.
Zrovna jsem nad tím nedávno přemýšlela - a ihned došla k závěru, že bez techniky bychom byli takřka "mrtví" . Nejde to, protože bychom byli ochuzeni o tolik možností a toho se zkrátka nedovedeme (nebo snad ani nemůžeme?) vzdát.

2 Zaretka Zaretka | Web | 29. srpna 2016 v 22:59 | Reagovat

V mnohém souhlasím, ale myslím, že nové přístroje nám sice čas urychlují, vždyť teprve v 19. století se zrodil pojem volný čas, ale také nám ten čas berou - stali jsem se opravdu závislí na technice, kdysi jsem mívala mobil bez internetu a vůbec mě to netížilo. Ale pokaždé když přijdu domů, tak automaticky zapínám počítač a to rozhodně nejsem tolik na internetu a počítači závislá, ale když si uvědomím kolik času u těchto přístrojů strávíme, tak je to strašné a je rozhodně prospěšné si udělat někdy dovolenou jen do přírody, člověk si odpočine.

3 Jana Jana | E-mail | Web | 1. září 2016 v 17:54 | Reagovat

Taky mi přijde, že dříve bylo více času a tak nějak klidu - nepípla ti zpráva a šéf nečekal automaticky okamžitou odpověď ... A klient takéž ... Je to dneska moc bez odpočinku a toho luxusu vypnutí :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama